Usługi

O czym trzeba pamiętać, decydując się na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Zgon bliskiej osoby jest zawsze zdarzeniem ogromnie zawiłym i połączonym z nieprzyjemnymi emocjami. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtedy, kiedy tak właściwie do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtenczas, iż ciało zostanie sprowadzone do kraju. Nie ma w związku z tym nic wątpliwego w tym, iż pojawiają się zapytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem przewozu mogą być przewiezione zwłoki?

Obowiązujące aktualnie przepisy zezwalają na przewożenie zwłok różnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
karawan.
Koszt przewozu zwłok jest w kolosalnej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. W niektórych wypadkach nie ma jednakże tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nadmiernie obszerny. Bliska odległość powoduje, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, jakie pozwala ograniczyć wydatki jest klasyczny karawan.

Co jest potrzebne do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Wypada nie zapominać, że sprowadzenie zwłok z zagranicy możliwe jest tylko wtenczas, kiedy tak właściwie dopełni się kilku formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pogrzebane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest również poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero wtedy, kiedy konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wtenczas, kiedy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia są w stanie ubiegać się również bliscy boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon nastąpił w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą bądź wścieklizną – dokumenty mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku zwłoki będzie można sprowadzić do kraju dopiero po upływie dwóch lat.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, odpowiednim rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy świadczące usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty trzeba uzyskać, by sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W wypadku przewozu samochodowego zatroszczy się o pojazd spełniające wszelkie obowiązujące wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niekorzystnych kłopotów. Pozwoli to obniżyć stres, który oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.